Elektro

Chytré lokátory

Chytré lokátory jsou miniaturní zařízení, které mají za úkol, co nejpřesněji lokalizovat polohu věci či osoby, která je má při sobě. Děje se tak za pomoci GPS nebo Bluetooth a smartphonu, který k tomuto účelu používá aplikace či webové rozhraní. Toto zařízení se dělí podle účelu použití, což znamená, podle toho pro koho či co jej pořizujeme. Zde jsou základní 3 druhy:

gps, auto, mobil

1.       GPS lokátory do auta

Zařízení zde slouží ke sledování polohy a záznam trasy a rychlosti vozidel. Nejčastěji jej využívají firmy, které potřebují auta k rozvozu svých výrobků, ale také služeb – pekaři, řemeslníci, doručovací služby a další. Využít je mohou ale také fyzické osoby, například při zjišťování polohy ukradeného auta. Velkou výhodou těchto zařízení je vysoká výdrž baterie (v řádech týdnů) a možnost určení polohy přes SMS i aplikaci v mobilu.
mapa s lokátory

2.       Chytré hodinky pro děti

Hodinky umožňují kromě sledování přesné polohy dítěte také volání na přednastavená čísla či dají vědět rodičům, pokud děti opustí vymezenou oblast. Některé modely mají také tlačítko SOS sloužící pro případ nouze. Jedná se o GPS tracker.

3.       Lokátory pro zvířata

Zařízení se používá jak pro domácí mazlíčky, tak také pro hospodářská zvířata. Podobně jako hodinky jsou ovládány přes GPS a mají funkci notifikace majitele při překročení vymezené oblasti. Nejčastěji jsou nabízeny ve formě přívěsku na obojek.

4.       Bluetooth lokátory

Tyto miniaturní čipy se dají připevnit na nejrůznější věci, například klíče, které se věčně hledají. Tímto si lidé usnadní spoustu času, protože pomocí zvukového upozornění označenou věc ihned naleznou.

chytré hodinky, dívka

Základní rozdíl mezi GPS a Bluetooth lokátory je takový, že zatímco GPS jsou vhodné na vzdálenější oblasti, Bluetooth se používá pouze pro hlídání předmětů v bezprostřední blízkosti.

GPS má neomezený dosah a nabízí možnost lokalizace téměř odkudkoliv. Jeho nevýhodou je vyšší pořizovací cena a doprovodné náklady na provoz SIM karty. Také baterie zpravidla dlouho nevydrží (vyjma těch určených do auta).

Oproti tomu Bluetooth se pyšní vysokou výdrží baterie, nízkou pořizovací cenou a zanedbatelnou velikostí, která věc nijak zvlášť nezatíží. To vše ovšem na úkor dosahu, který se pohybuje v řádech několika desítek metrů.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Chytré lokátory