Nakupování

Švestková marmeláda nechyběla ve spižírně našich babiček

Staročeská kuchyně

Švestková povidla a marmelády bývaly běžnou součástí spižíren za časů našich babiček a jistě není náhoda, že právě povidlové buchty si stále získávají oblibu mezi strávníky, a to i mezi výrobky z velkokapacitních pekáren, které jsou k dostání v běžných obchodech s potravinami.

švestky v košíku

Když se ohlédnete po sladkém baleném pečivu, nechybí mezi nimi buchty tvarohové, makové a povidlové. Tvaroh, mák a švestková povidla jsou totiž tři nejchutnější variace náplně právě do buchet, a zdá se, že nic jiného je prozatím nepřekonalo, snad jen s jistým náznakem úspěchu ořechová náplň a jablečná povidla.

švestkový koláč

Švestky jinak

Víte, že švestky jsou jedním z druhů ovoce, rostoucího v našem mírném pásmu, které lze konzumovat celoročně i v podobě sušené nebo jako povidla či marmeládu, aniž by se do ní musel přidávat cukr a další konzervanty nebo barviva?

Sušené švestky můžete mít doma třeba půl roku a budou stále jako čerstvé – velmi chutné, výživné a zdravé. Dají se s nimi plnit knedlíky, hodí se k ovesné kaši, do zmrzlinového poháru, do pudinku a dalších dobrůtek.

Švestkovou marmeládu nebo povidla vyráběli naši předkové již před mnoha lety a bylo jim jasné, že mají doma skutečný poklad, co se dal využít na mnoho způsobů.

Na chleba – namazaný chléb s máslem se švestkovou marmeládou je skutečnou pochoutkou. Skvělá volba na celozrnné pečivo k snídani či k svačině, když se vám nechce zrovna ztrácet čas vařením cereálních kaší s ovocem.

Palačinky – ještě větší pochoutkou jsou palačinky (třeba i zdravé, z celozrnné mouky), když je potřete švestkovou marmeládou a doplníte zakysanou smetanou. Pokud jste to nikdy nevyzkoušeli, vřele doporučujeme.

Švestková omáčka – marmeládu ze švestek lze využít i takto – smícháte ji s máslem a hladkou celozrnnou moukou (špaldovou) v podobě jíšky, se skořicí, hřebíčkem a citronovou kůrou. Švestková omáčka má výraznou chuť a hodí se i k bezmasým pokrmům, a to dokonce i na Štědrý den.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Švestková marmeláda nechyběla ve spižírně našich babiček