Finance

Brigáda při rodičovské dovolené

Přestože by měl být nový přírůstek v rodině především radostnou událostí, žádný dobrý rodič se zároveň neubrání myšlence, jak to bude po finanční stránce. Malé miminko potřebuje mnoho věcí, od plenek, oblečení přes kočárek až po dětské kaše, stejně tak starší sourozenci nezačnou najednou stát méně. Udržet rodinu v chodu tak, aby nikdo nestrádal a mohl si každý dopřát i něco navíc není snadné, a tak není divu, že začne matka na rodičovské dovolené uvažovat o brigádě.Přivýdělek s dětmi
 
Už první klíčovou skutečností je to, čemu se bude věnovat. Pro matky je nejjednodušší získat práci z domova, protože pro většinu je téměř nereálné získat hlídání zdarma na dobu, po kterou bude pracovat. Prací z domova je však poměrně málo a velká část z nich může být dost neférová, např. různé vyplňování dotazníků a skládání letáků… Nejlepší je, když se podaří sehnat přivýdělek v oblasti, ve které jste se pohybovala už před porodem, příp. v oblasti nějaké vaší dovednosti. Z domu či celkem flexibilně můžetepsát, fotografovat, tvořit design či vypomáhat s marketingem, účetnictvím, stejně tak můžete šít, plést anebo třeba chodit uklízet či doučovat.
 
Pokud patříte mezi ty šťastné, kteří mají tuto otázku vyřešenou poměrně rychle a podaří se vám získat poměrně rychle možnost přivýdělku, pak často vyvstává druhá otázka. Na jaký typ smlouvy bude výhodné pracovat a jak přivýdělek danit? Mezi nejčastější smlouvy uzavřené při rodičovské dovolené patří Dohoda o provedení práce a Dohoda o pracovní činnosti.DPČ nebo DPP
 
Dohoda o provedení práce
Zaměstnanec může mít DPP klidně i s více zaměstnavateli, rozsah práce je u jednoho zaměstnavatele omezený na max. 300 hodin ročně. Odměna obdržená za vykonanou práci není omezená a dohoda musí být uzavřena písemně. Do výše 10 000 Kč se neodvádí z odměny zdravotní ani sociální pojistné a výdělek se daní srážkovou daní ve výši 15%. Pokud rodič podepíše Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků, zaměstnavatel daň sníží o slevu na poplatníka ve výši max. 2070 Kč měsíčně. Jestliže má rodič pouze příjmy na dohody do 10 000 Kč měsíčně, pak neodvádí žádnou daň z příjmu. Toto by neplatilo pouze v případě, že by jeho celkový roční výdělek přesáhl částku 165 600 Kč.
 
Dohoda o pracovní činnosti
V rámci DPP se odvádí z příjmů daň z příjmů a narozdíl od Dohody o provedení práce se odvádí také sociální a zdravotní pojistné. Pojistné se neplatí v případě, že je měsíční výdělek nižší jak 3 000 Kč.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Brigáda při rodičovské dovolené