Internet

Jste závislí na sociálních sítích?

S tím, jak se zlepšovaly technologie, naše mobilní telefony již dávno neslouží jen k telefonování a psaní zpráv. Zpravidla je používáme hlavně k tomu, abychom byli neustále online . Je to tedy dvousečná zbraň. Často je to dobrým pomocník, ale poslední dobou se stále více řeší závislost na telefonech a sociálních sítích.
sledování přátel
Žijeme vůbec vlastní životy, nebo spíše ty cizí?
Zkuste si teď představit, jak probíhá váš běžný den. Zazvoní vám budík a vy si dost možná hned po jeho vypnutí projedete ještě v posteli sociální sítě – jestli jste náhodou v noci o něco nepřišli. Při snídani asi automaticky opět sedíte s mobilem v ruce, přes den už zcela automaticky několikrát vezmete telefon do ruky a vše bezmyšlenkovitě projíždíte. Večer si pustíte film, ale prosedíte ho s mobilem v ruce.
Jaký to má pro vás vlastně přínos? Přináší vám sledované profily alespoň nějaké nové znalosti, motivují vás k něčemu, přináší vám obecně dobrý pocit? Nebo sledujete účty, které ve vás vzbuzují spíše negativní pocity? Mnoho žen sleduje vyumělkované profily, které v nich vzbuzují spíše závist, poměřují se mezi sebou a nepřináší jim to nic pozitivního.
Je vám to povědomé? A myslíte, že je to tak v pořádku? Zkuste si stáhnout do mobilu aplikaci, která vám změří, kolikrát denně vezmete mobil do ruky, a kolik času na něm reálně strávíte. Možná budete nemile překvapení.
různé myšlenky
Nebo stojíte na druhé straně?
Sdílíte vše se světem? Cokoliv děláte, musíte zdokumentovat? Máte vždy mobil s sebou, předem promýšlíte, co kde vyfotíte, jaký k tomu dáte popisek. Zvažujte, kdy fotku zveřejníte, aby měla co nejlepší dosah. Jste venku s přáteli, ale místo toho, abyste si užíval/a setkání s nimi, projíždíte telefon, vše fotíte nebo natáčíte? Přijde vám to v pořádku? Nebylo by lepší prožít naplno daný okamžik bez mobilu v ruce?
Dostali jste se do bodu, kdy si uvědomujete svoji závislost na sociálních sítích a chcete s tím něco udělat? Pokud nemáte odhodlání se sociálních sítí zcela zbavit, nastavte si alespoň určitá pravidla. Nedívejte se na mobil hned po probuzení, neberte ho všude s sebou. Smažte profily, které vám nepřináší nic pozitivního. Pokud si chcete dopřát detox od sociálních sítí a nechcete si třeba účet zcela zrušit, můžete si ho dočasně deaktivovat. Nebo si alespoň dané aplikace odstranit z telefonu a navštěvovat je pouze občas na počítači.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jste závislí na sociálních sítích?