Bydlení

Šnek jako domácí zvířátko?

Pod pojmem „domácí mazlíček“ si každý představí psa, kočku, morče nebo něco jiného chlupatého. Ti odvážnější mohou pomyslet na hada nebo černou vdovu. Jestliže by Vám ale někdo navrhl, abyste si pořídili za společníka šneka, asi byste si zaťukali na čelo. A přeci to není naková šílenost, jak se může na první pohled zdát. Nemám ale na mysli šneka, který nám v létě okusuje na zahradě salát.

Za mazlíčka se hodí africký suchozemský šnek, který je největším suchozemským zástupcem svého druhu.
·        Jeho ulita má neskutečné rozměry – až třicet centimetrů.
·        Vyskytuje se v různých druzích a barvách. Asi jako ten náš zahradní.
·        Oproti ostatním zvířatům je velice nenáročný.

Co potřebuje k životu? Má rád vlhkost. Je potřeba mu zajistit vlhkost vzduchu, která bude mít devadesát procent. Má rovněž rád teplo. Dvacet osm stupňů je tak akorát. Chovat ho můžete v plastovém boxu, který bude mít otvory nebo síťku. Nejlepším ubytováním je ale určitě skleněné terárium. Jak šnek, tak i Vy, budete mít dobrý výhled.

Hlavně, ať Vám šnek neprchne

Aby nebylo šnekovi smutno, je dobré pořídit si dva exempláře. Jako podestýlka mu postačí kokosový substrát, který je běžně k dostání ve všech obchodech se zvířecími potřebami. A není vůbec drahý. Pro dobrou kvalitu jeho ulity potřebuje dostatek vápníku. Proto uvítá sépiovou kost. Ale spokojí se i s vaječnými skořápkami. Krmit můžete běžným krmivem pro suchozemské želvy. Jako zpestření se hodí ovoce, čínské zelí, sýr anebo vařené těstoviny. Nepohrdne ani salátem, mrkví, rajčetem, a dokonce spořádá i mech.

Jen pozor na jednu věc.
–         Pokud se rozhodnete pro chov těchto obrovských šneků, nikdy ho nevypouštějte do volné přírody.
–         Hrozilo by přemnožení a naprostá proměna okolní krajiny.
–         Podobně, jak to umí plzák španělský, který k nám byl také zavlečen.
A v tomto případě by to bylo ještě o kousek horší.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Šnek jako domácí zvířátko?